Nízkoenergetické a ekologické dřevostavby

 

            Před 13 lety jsem poslouchal český rozhlas, kde měl Jarda Dušek pozvaného architekta Oldřicha Hozmana, který vyprávěl o dřevostavbách, přírodních materiálech, feng-šuej, celostní architektuře, geomantii, atd... Velmi mne vyprávění zaujalo, tak jsem se podíval na fotografie a když jsem se dostal k slaměným domům pokrytých hliněnými omítkami, měl jsem jasno - tohle chci dělat. Takže jsem začal chodit na různé semináře, přečetl chytré knížky, nechával se najímat od firem, které dělají dřevostavby ... no a  dneska už něco umím a pořád mě to baví ... a o tom to je...


       Velkou inspirací je pro mě Lukáš Gavlovský. Jeho tvorba je vyloženě pohádková a zároveň konstrukčně plně funkčí. Vtipné je, že jsem okoukal jeho design a technologie a pak se pustil do stavby zádveří. Lukáš taktéž u svého domu, což jsem se dozvěděl až po zveřejnění na jeho webu, inu posuďtu sami dílo žáka a učitele...:

           Slaměný balík je kvalitní tepelný izolant ( součinitel prostupu tepla hlínou omítnuté slaměné stěny U = 0,11 W/m2K ) a zároveň bezkonkurenční nosič hliněné omítky ( informace o vlastnostech hliněných omítek jsou lehce dostupné a z 96% pravda ). Pokud potřebujete komplexní projekt slaměného domu doporučuji : https://www.slamak.info. Učil jsem se také starému řemeslu opracování dřeva v Tesařské Huti a spolupracoval na zhotovení ochozu věže hřbitovního kostela sv. Jiří v Horním Slavkově. Zde se můžete podívat na mojí práci se sekyrkou:

VRUBOVÁNÍ: https://www.youtube.com/watch?v=QPqFsqHARzc

HRUBOVÁNÍ: https://www.youtube.com/watch?v=IlgvBmFNsgo

             Málokterý projekt pro stavební povolení obsahuje jako součást prováděcí projekt. Proto jsem našel výborného pomocníka v programu Google SketchUp, ve kterém jsem schopen rychle a jednoduše převést konstrukci do 3D projektu, vytvořit si přesný nářezový plán a opravit detaily, které projekt k povolení stavby nezachytil. Dále mohu vytvořit vizualizaci objektu nebo papírový model.

- ukázka vizualizace: https://www.youtube.com/watch?v=-u3BTu03jnA

UKÁZKY Z MOJÍ TVORBY - 2D/3D PROJEKCE + PAPÍROVÉ MODELY :

UKÁZKY Z MOJÍ TVORBY - DŘEVOSTAVBY :